Filharmonia Narodowa

Terminarz i tematyka Koncertów Warszawskiej Filharmonii Narodowej w PSM w Augustowie w roku szkolnym 2017/2018

Stały jest dzień tygodnia i godzina ? ŚRODA ? godz. 16.00

27 września 2017 r – Piosenka jest dobra na wszystko – dla dzieci i młodzieży

Zuzanna MAKOWSKA / Katarzyna ANDRUSZKO wokal
Kamil ZIĘBA / Marek GRABINIOK wokal
Michał ZAŁĘSKI / Adam SYCHOWSKI fortepian

Kolejny program z udziałem piosenkarzy będzie spotkaniem z Kabaretem Starszych Panów, jednym z najciekawszych zjawisk polskiej piosenki autorskiej. Twórczość niezapomnianego duetu Jerzy Wasowski – Jeremi Przybora to niewyczerpane bogactwo subtelnych aluzji, dowcipu i liryki, mających swoje źródło w sytuacjach wziętych prosto z życia. Świat przedstawiony w ich piosenkach jest przeniknięty poezją i spowity mgiełką niepowtarzalnego, ciepłego humoru.

Takiego humoru poszukiwać będziemy także razem z najmłodszymi słuchaczami, w piosenkach opisujących przeróżne przygody: wesołe zdarzenie

18 października 2017r Ignacy Jan Paderewski – artysta i mąż stanu – dla młodzieży  Mali Czarodzieje – dla dzieci

Tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA:
Alicja PETRUS / Małgorzata NABRZESKA, Jan FEČKO / Filip ŚWIECZKOWSKI
Kornelia GRĄDZKA skrzypce
Marta GUZIK fortepian

W 2018 roku będziemy obchodzić w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości. To wyjątkowe święto pragniemy uczcić programem poświęconym muzyce i postaci Ignacego Jana Paderewskiego ? kompozytora, pianisty, męża stanu i pierwszego premiera niepodległej Polski. Nazywany ?czarodziejem klawiatury” zyskał sławę i uznanie na całym świecie. Swoje szerokie kontakty za oceanem wykorzystał w interesie Polaków walczących o prawo do własnego państwa z dostępem do morza. Utwory fortepianowe i skrzypcowe Paderewskiego posłużyły artystom Baletu Dworskiego Cracovia Danza do stworzenia ciekawych obrazów tanecznych, odwołujących się do dzieciństwa tego wybitnego artysty i gorącego patrioty. Małym melomanom pragniemy podarować czarodziejski kufer, którego sekrety odsłonimy w programie pełnym atrakcji i niespodzianek.

08 listopada 2017r – Za rogatką grand zabawa! – dla dzieci i młodzieży

Agata HARZ śpiew, bębenek obręczowy
Katarzyna SZURMAN śpiewharmoniaskrzypce
Katarzyna ANDRZEJOWSKA-DE LATOUR ksylofonskrzypce
Jurij PASTUSZENKO śpiew, gitarabuzuki

Znany z poprzednich sezonów ludowy zespół Pies szczeka, zajmujący się odkrywaniem autentycznego folkloru wsi i miast dawnej Polski, zabierze nas tym razem w podróż po najważniejszych miastach II Rzeczpospolitej. Odwiedzimy przedwojenną Warszawę, Wilno i Lwów, przejdziemy się po ich ulicach, zajrzymy na podwórka, na dworce, do kawiarni, do kabaretu, a nawet do zwykłej tancbudy. Miejsca te stanowiły swoisty tygiel kultur – kresowej i mazowieckiej, wiejskiej i miejskiej, a nawet ulicznej i salonowej. Piosenki, ballady, tańce i zabawy, które wypełnią program koncertu to autentyczne melodie z lat międzywojennych, ocalone od zapomnienia w starych śpiewnikach, a przede wszystkim w pamięci minionych pokoleń. Odtworzone pieczołowicie i wykonane na ówczesnych instrumentach przeniosą nas w tamte barwne miejsca i czasy.

20 grudnia 2017r – Trzej muszkieterowie – dla dzieci i młodzieży

Jacek DZIOŁAK / Piotr PTAK klarnet
Łukasz MATUSIAK fagot
Tomasz PAWŁOWSKI / Małgorzata MARCZYK fortepian

Atos, Portos i Aramis z powieści ?płaszcza i szpady” Alexandra Dumasa różnili się, jak pamiętamy, pod wieloma względami, a jednak tworzyli wspaniały zespół, który potrafił stawić czoła wielu wyzwaniom. Podobnie jest z bohaterami niniejszego koncertu. Klarnet, fagot i fortepian, niczym trzej muszkieterowie, posiadają odmienne właściwości, ale znakomicie brzmią razem i jako zespół znajdują zastosowanie w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Chcemy o tym przekonać zarówno młodszych, jak i starszych słuchaczy. A przy okazji opowiemy o historii i budowie tych instrumentów, wskażemy na ich walory dźwiękowe oraz podkreślimy występujące między nimi podobieństwa i różnice.

 

17 stycznia 2018r – Piotr Wróbel Król Midas w rękach bogów – dla   dzieci i młodzieży

Magdalena KRYSZTOFORSKA / Aleksandra KLIMCZAK sopran (Pasterka, Córka Midasa)
Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK / Arnold KŁYMKIW tenor (Pasterz, Fryzjer, Dionizos)
Karol SKWARA / Przemysław SZKODZIŃSKI bas (Midas)
Piotr WRÓBEL / Ewa HARASIMIUK puzon
Piotr SZYMANOWICZ fortepian

Opera, którą tym razem proponujemy naszym słuchaczom to dzieło całkiem nowe. Do tej pory sięgaliśmy zwykle po jednoaktowe opery komiczne z XVIII bądź XIX wieku, ale teraz pokażemy operę współczesną, napisaną na nasze zamówienie przez młodego kompozytora Piotra Wróbla. Bohaterem opery uczyniliśmy jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z mitologii – króla Midasa, który zasłynął z zamiłowania do bogactwa i z tego, że przyprawiono mu ośle uszy. Nowością naszego przedstawienia jest również obsada – obok fortepianu, jak zawsze pełniącego rolę orkiestry, usłyszymy złocisty puzon, symbolizujący znanego ze swoich wad mitycznego władcę.

07 lutego 2018r Wielki teatr świata – dla młodzieży. Zaczarowany kociołek – dla dzieci

Cezary NOWAK aktor
Jarema JAROSIŃSKI / Radosław MYSŁEK perkusja
Tomasz PAWŁOWSKI / Wojciech ŚWIĘTOŃSKI fortepian

Scena teatralna to niezwykłe miejsce. Często przedstawia się na niej historie, które nigdy się nie zdarzyły i bohaterów, którzy nigdy nie istnieli. Widzowie, poddając się chętnie magii teatru, zwykle zaczynają zastanawiać się nad tym, co też ich spotkało w życiu i jakie role im samym przyszło odegrać. Proponowany Wielki teatr świata został oparty m.in. na tekstach dramatów Williama Szekspira, Pedra Calderona, od którego zapożyczyliśmy tytuł tego poetycko-muzycznego koncertu i Sławomira Mrożka.

Nasz teatr nie wymaga wielkich scen ani wyszukanych dekoracji. Scenografie zastąpi w nim muzyka. Dźwięki fortepianu ! ciekawych instrumentów perkusyjnych przeobrażą każde najzwyklejsze nawet wnętrza w przestrzeń dla teatralnych czarów, które dzięki bajkowym postaciom będą także atrakcyjne dla najmłodszej publiczności.

07 marca 2018r –  Ludwig van Beethoven – portret kompozytora – dla młodzieży. Głowa pełna dźwięków – dla dzieci

Tomasz PILUCHOWSKI / Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK tenor
Joanna OKOŃ / Patrycja SZYMAŃSKA skrzypce
Anna WRÓBEL / Karolina PŁYWACZEWSKA wiolonczela
Robert SKIERA fortepian

Gdyby Ludwig van Beethoven jeszcze żył, miałby teraz 247 lat i mieszkał w Zjednoczonej Europie. Ciekawe, jak przyjąłby fakt, ze napisaną przez niego melodię Ody do radości uczyniono hymnem Unii Europejskiej, a jej obywatele, mówiący różnymi językami, zarówno duzi, jak i mali, z łatwością rozpoznają Bagatelę a-moll, znaną powszechnie pod tytułem Dla Elizy. Może pokładałby nadzieję we współczesnej medycynie, licząc na pomoc w choćby częściowym odzyskaniu słuchu? Czy wtedy stworzyłby kolejne symfonie, jeszcze wspanialsze od dziewięciu wcześniejszych?

W 190. rocznicę śmierci wielkiego mistrza można pozwolić sobie na podobne rozważania. Na pewno warto też lepiej poznać muzykę Beethovena ? ta bowiem nie przemija, wciąż zachwycając i zdumiewając słuchaczy.

18 kwietnia 2018rSzalone lata dwudzieste – dla młodzieży
To był bal! – dla dzieci

Agnieszka DARKOWSKA / Joanna LICHOROWICZ taniec
Łukasz PACIOREK / Sławomir GREŚ taniec
Michał BOROWSKI saksofon
Piotr IWAŃSKI fortepian

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się drugi z zaplanowanych w nowym sezonie programów tanecznych. Przeniesie nas on do międzywojennej Warszawy w ?szalonych? latach dwudziestych ubiegłego Wieku. Był to czas intensywnego rozwoju tańca towarzyskiego. Na parkietach całej Europy, obok eleganckich walców, pojawiły się tańce o rodowodzie amerykańskim, które zdobyły tak wielką popularność, że stały się królami wszelkich balów i zabaw tanecznych. Naszej wędrówce po scenach kabaretowych tętniącej życiem stolicy towarzyszyć będą muzyczne przeboje przedwojennego kina, zabawne charlestony i namiętne tanga, które przypomną niepowtarzalny klimat miasta nazywanego wówczas ?Paryżem Północy”.

Dzieciom także gwarantujemy dobrą zabawę. Zapewnią ją częste zmiany strojów, użycie rekwizytów, wspaniała, radosna muzyka na saksofon i fortepian, a przede wszystkim piękne, różnorodne tańce. Na dodatek w finale koncertu czeka naszych małych melomanów niezapomniany bal!

23 maja 2018r Sacrum i profanum – dla młodzieży
Od baśni do baśni – dla dzieci

Liza WESOŁOWSKA sopran
Katarzyna PAWŁOWSKA mezzosopran
Marcin SOCHAN / Anna WCISŁO skrzypce
Anna HAJDUK fortepian

Muzyka była zawsze mocno związana ze sferą sacrum i towarzyszyła religijnym obrzędom. Jednak w każdej epoce, obok dzieł inspirowanych wiarą i budzących wzniosłe uczucia, powstawały utwory świeckie, nie tylko służące odmiennym celom, ale także rządzące się własnymi prawami. W koncercie dla młodzieży sięgniemy po najpiękniejsze przykłady muzycznego sacrum i profanum, od baroku do współczesności, dając okazję do interesujących porównań ich języka dźwiękowego i charakterystycznych środków wyrazu. Pokażemy również, jak zmiana tekstu lub aranżacji utworu może wpłynąć na jego postrzeganie.

Najmłodszym słuchaczom proponujemy piosenki i utwory instrumentalne w różnych nastrojach. Każda z tych kompozycji opowie nam o czymś ciekawym. Będziemy zatem poruszać się od historii do historii, od baśni do baśni…

 

Permalink do tego artykułu: https://archiwum.szkola-muzyczna.com.pl/filharmonia-narodowa/

Skip to content